Short Course 2017

Emsworth Sailing Club

Fast handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating SC1 SC2 SC3 SC4 SC5 Total Nett
1st LASER 4.7 143697 Patrick Bonner   ESC 1200 1.0 (12.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 16.0 4.0
2nd RS FEVA XL 1103 Grace Glynn-Fish Isabella Coote/Ruby Poley ESC 1240 4.0 2.0 4.0 DNS (12.0 DNC) 4.0 26.0 14.0
3rd RS FEVA XL 1373 Georgie Cosens Maddie Warwick ESC 1240 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 3.0 41.0 29.0
4th RS FEVA XL 3 Ben Millard Tommy Millard ESC 1240 (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 49.0 37.0
5th RS FEVA XL 2837 Charlie South Eliza South ESC 1240 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 50.0 38.0
6th RS FEVA XL 3117 Ian Taylor Sian Taylor ESC 1240 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 50.0 38.0
7th RS FEVA XL 571 Isabella Coote Ella Murton ESC 1240 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 51.0 39.0
8th RS FEVA XL 1803 Amber Reynaud Amelia Reynaud ESSC 1240 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 51.0 39.0
9th RS FEVA XL 832 Esme Greatorex Millie Cowper ESC 1240 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 52.0 40.0
10th LASER RADIAL 193713 Tim Keeping   ESC 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 DNF 55.0 43.0
10th EUROPE 191 Alastair Forest   ESC 1145 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 DSQ 55.0 43.0

Slow handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating SC1 SC2 SC3 SC4 SC5 Total Nett
1st RS TERA SPORT 0441 Toby Greatorex   ESC 1432 1.0 (2.0) 1.0 2.0 2.0 8.0 6.0
2nd OPTIMIST 4631 Coco McElligott-Smeed   ESC 1665 (11.0 DNC) 3.0 11.0 DNC 3.0 6.0 DNF 34.0 23.0
3rd RS TERA PRO 2381 Sam Bradshaw   ESC 1364 (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 35.0 24.0
4th OPTIMIST 5115 Luke Watson   ESC 1665 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 45.0 34.0
5th RS TERA SPORT 985 Ollie Williams   ESC 1432 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 46.0 35.0
6th SCOW 266 Martin Price   ESSC 1475 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 47.0 36.0
7th OPTIMIST 000 Eve Bradshaw   ESC 1665 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 48.0 37.0
8th OPTIMIST 4597 Charlie Williams   ESC 1665 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 48.0 37.0
9th RS TERA PRO Red dot Jerome Godfrey   ESC 1364 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 DNF 50.0 39.0
9th RS TERA PRO 7 Gina Rizo   ESC 1364 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 DNF 50.0 39.0

SC5 - Fast handicap Fleet - 2017-06-11 at 13.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13.00
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 LASER 4.7 143697 Patrick Bonner   ESC 1200 26.08 0.21.47 1.0
2 RS FEVA XL 2837 Charlie South Eliza South ESC 1240 30.13 0.24.22 2.0
3 RS FEVA XL 1373 Georgie Cosens Maddie Warwick ESC 1240 30.16 0.24.25 3.0
4 RS FEVA XL 1103 Grace Glynn-Fish Isabella Coote/Ruby Poley ESC 1240 43.32 0.35.06 4.0
5 LASER RADIAL 193713 Tim Keeping   ESC 1139 DNF   7.0
5 EUROPE 191 Alastair Forest   ESC 1145 DSQ   7.0

SC5 - Slow handicap Fleet - 2017-06-11 at 13.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13.00
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 OPTIMIST 5115 Luke Watson   ESC 1665 38.12 0.22.57 1.0
2 RS TERA SPORT 0441 Toby Greatorex   ESC 1432 39.28 0.27.34 2.0
3 OPTIMIST 4631 Coco McElligott-Smeed   ESC 1665 DNF   6.0
3 RS TERA PRO Red dot Jerome Godfrey   ESC 1364 DNF   6.0
3 RS TERA PRO 7 Gina Rizo   ESC 1364 DNF   6.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com