Bart's Bash

Medium Course

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1545
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 OPTIMIST 6356 Henry Chandler   ESC 1665 16:39:48 0:54:48 0:32:55 1.0
2 LASER 4.7 5 Catherine Mant   ESC 1195 16:25:12 0:40:12 0:33:38 2.0
3 SCOW 509 Louise Stone Helen Dear ESC 1458 16:35:21 0:50:21 0:34:32 3.0
4 RS FEVA 5882 Sophie Dennis Dilly Ala ESC 1233 16:28:26 0:43:26 0:35:14 4.0
5 OPTIMIST 6017 Sam Thomson   ESC 1665 16:46:04 1:01:04 0:36:41 5.0
6 OPTIMIST 6180 Megan Farrer   ESC 1665 16:46:06 1:01:06 0:36:42 6.0
7 WAYFARER 10504 Chips Howarth Gary Davis ESC 1112 16:26:16 0:41:16 0:37:07 7.0
8 GULL 1837 Sophie Pitman Lucy Pitman ESC 1363 16:36:46 0:51:46 0:37:59 8.0
9 SCOW 502 Tim Stone Claire Stone ESC 1458 16:40:36 0:55:36 0:38:08 9.0
10 SCOW 541 Pam Gratton Nikki Allan ESC 1458 16:40:54 0:55:54 0:38:20 10.0
11 SCOW 533 Zena Chaddock   ESC 1458 16:41:55 0:56:55 0:39:02 11.0
12 ALBACORE 7509 Charlie Poyner Alex Poyner & Rob ESC 1045 16:25:55 0:40:55 0:39:09 12.0
13 LASER 56166 Richard Ward   ESC 1091 16:28:02 0:43:02 0:39:27 13.0
14 LASER 137930 Andrew Thomson   ESC 1091 16:28:05 0:43:05 0:39:29 14.0
15 WAYFARER 6511 Ali Hayles Tom Dear ESC 1112 16:29:02 0:44:02 0:39:36 15.0
16 LASER 37803 Matthew Thorsby   ESSC 1091 16:28:21 0:43:21 0:39:44 16.0
17 SCOW KS14 Barry King-Smith Gillian King-Smith ESSC 1458 16:43:20 0:58:20 0:40:01 17.0
18 WANDERER 793 Andrew Callender Alastair Callender ESC 1170 16:33:00 0:48:00 0:41:02 18.0
19 RS TERA 441 Georgie Cousins   ESC 1351 16:41:26 0:56:26 0:41:46 19.0
20 SCOW 595 Fiona Horsman   ESC 1458 16:46:30 1:01:30 0:42:11 20.0
21 RS AERO 7 1365 Gordon Gray   ESC 1065 16:30:28 0:45:28 0:42:42 21.0
22 RS FEVA 832 Esme Greatorex Toby Greatorex ESC 1233 16:37:45 0:52:45 0:42:47 22.0
23 RS FEVA 3910 Sophie Curtis Olivia Goddard ESSC 1233 16:37:46 0:52:46 0:42:48 23.0
24 STREAKER 1745 Chris Barrett   ESC 1138 16:34:35 0:49:35 0:43:34 24.0
25 SCOW 44 Pippa Blake Poppy Johns ESC 1458 16:49:05 1:04:05 0:43:57 25.0
26 LASER BAHIA 1642 Olli Dennis Isobel Clark (Caroline MacDonald, Ben Dennis) ESC 1079 16:32:29 0:47:29 0:44:00 26.0
27 LASER PICO 11 John Crawley   ESC 1330 16:43:40 0:58:40 0:44:07 27.0
28 LASER PICO 2 Mike Fish   ESC 1330 16:43:54 0:58:54 0:44:17 28.0
29 RS FEVA 1133 Robert Fry Michael Faulkner ESSC 1233 16:39:44 0:54:44 0:44:23 29.0
30 COMET 137 Ros Walland Paul Walland ESC 1200 16:38:36 0:53:36 0:44:40 30.0
31 RS TERA 777 Isabella Coote   ESC 1351 16:45:43 1:00:43 0:44:57 31.0
32 SCOW 456 Paul Unwin Mahesh Unwin ESC 1458 16:51:07 1:06:07 0:45:21 32.0
33 RS FEVA 171 Meg Clarke Isabelle Graham ESSC 1233 16:41:02 0:56:02 0:45:27 33.0
34 RS FEVA XL 3055 Finley Cave Kia Turner ESSC 1233 16:41:22 0:56:22 0:45:43 34.0
35 LASER BAHIA 1656 Tom Holliday Jack Holliday ESC 1079 16:34:37 0:49:37 0:45:59 35.0
36 RS FEVA 11 George Adams Toby Valentine ESSC 1233 16:42:10 0:57:10 0:46:22 36.0
37 LUGGER @@ Simon Langford 4 ESC 1310 16:46:47 1:01:47 0:47:10 37.0
38 RS FEVA 3591 Ian Goddard Francesca Goddard ESC 1233 16:43:23 0:58:23 0:47:21 38.0
39 RS FEVA 1373 Alex Cousins Ruby Polpy ESC 1233 16:44:45 0:59:45 0:48:28 39.0
40 LASER PICO 1 Sian Glynn   ESC 1330 16:49:30 1:04:30 0:48:30 40.0
41 TOPPER OMEGA 3362 Max Whitlock Aidan Whitlock ESC 1075 16:37:30 0:52:30 0:48:50 41.0
42 RS FEVA 3360 Patrick Bonner Caroline Bonner (Isabelle Bonner) ESC 1233 16:45:15 1:00:15 0:48:52 42.0
43 RS AERO 5 1692 Dave Gratton   ESC 1100 16:40:22 0:55:22 0:50:20 43.0
44 CORNISH SHRIMPER 992 Brian Pickersgill Alison, Mike, Faith, Tom, Sue ESC 1305 16:51:28 1:06:28 0:50:56 44.0
45 SOLO 4284 Ken West   ESC 1140 16:44:38 0:59:38 0:52:19 45.0
46 LASER 13 498 Paul Prior Dyan Prior ESSC 1100 16:45:24 1:00:24 0:54:55 46.0
47 RS TERA 2147 Ruari Barber-Smith   ESC 1351 16:59:50 1:14:50 0:55:23 47.0
48 LASER VAGO XD 407 Stuart Askew   ESSC 1064 16:44:09 0:59:09 0:55:36 48.0
49 RS VISION 981 Richard Williams Charlie Williams (Evie Crane) ESC 1134 16:51:56 1:06:56 0:59:01 49.0
50 DRASCOMBE DABBER DD1 Cameron March Michael Ellison ESC 1386 17:07:28 1:22:28 0:59:30 50.0
51 ENTERPRISE 9870 Martin Evans Clara ESC 1115   DNF   60.0
51 LASER PICO 4016 Seb Ward   ESC 1330   DNF   60.0
51 LASER RADIAL 182624 Terry Robinson   ESC 1135   DNF   60.0
51 OPTIMIST 5252 Sam Watson   ESC 1665   DNF   60.0
51 RS FEVA 1129 Henry McPhee Charlie Keeping ESC 1233   DNF   60.0
51 RS FEVA XL 1096 Andrew Ross James Ross ESC 1233   DNF   60.0
51 RS FEVA XL 3974 Ella Gordon Gaby Goldfarb ESSC 1233   DNF   60.0
51 TOPPER SPORT 16 320 Colin McPhee Caroline McPhee ESC 1055   DNF   60.0
51 WAYFARER 7044 Thomas Porter Charlie Wade ESC 1112   DNF   60.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com