event burgee venue burgee

Emsworth Sailing Club

2015 Regatta

R1 - RS 400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 RS 400 406 Mike Thomson Ben Hodges ESSC 944 12:58:30 2:28:30 2:37:19 1.0
2 RS 400 884 Matt Townsend Bridget Juniper ESC 944 12:59:41 2:29:41 2:38:34 2.0
3 RS 400 657 Alex Johnson Angela Johnson ESC 944 13:07:02 2:37:02 2:46:21 3.0
4 RS 400 1384 Trevor Newley Giles Bowman ESC 944 13:09:53 2:39:53 2:49:22 4.0
5 RS 400 1031 John Excell Simon Goldfarb ESSC 944 13:11:17 2:41:17 2:50:51 5.0
6 RS 400 915 Sean Curtis Noel Cousins ESSC 944 13:20:38 2:50:38 3:00:45 6.0

R1 - Fhcap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Buzz 918 John Radford Nick Dyke LSC 1015 13:14:51 2:44:51 2:42:25 1.0
2 RS 300 517 James Cunnison   ESC 985 13:14:13 2:44:13 2:46:43 2.0
3 Musto Skiff 531 Andrew Gould   ESSC 850 12:54:33 2:24:33 2:50:04 3.0
4 RS 100 8.4 497 Marcus Chavasse   ESC 1000 13:27:00 2:57:00 2:57:00 4.0
5 CANOE INTERNATIONAL MRSC 274 Roger Kent   MRSC 905 13:11:18 2:41:18 2:58:14 5.0
6 LASER 4000/ 4000 4276 David Lord Viccy Johnson ESC 922 13:32:22 3:02:22 3:17:48 6.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1035
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser 131965 Don Manson   ESC 1091 13:27:28 2:52:28 2:38:05 1.0
2 Laser 81 Neil Mant   ESC 1091 13:28:28 2:53:28 2:39:00 2.0
3 Laser 181677 James Jenkins   ESC 1091 13:29:04 2:54:04 2:39:33 3.0
4 Laser 3 Antony Parham   ESSC 1091 13:29:41 2:54:41 2:40:07 4.0
5 Laser 200644 Peter Jenkins   ESC 1091 13:29:42 2:54:42 2:40:08 5.0
6 Laser 7297 Chris Treagust   ESC 1091 13:32:19 2:57:19 2:42:32 6.0
7 Laser 174512 Guy Durham   ESC 1091 13:32:34 2:57:34 2:42:45 7.0
8 Laser 102962 Russell Payne   ESC 1091 13:37:07 3:02:07 2:46:56 8.0
9 Laser 198909 Lester Korzilius   ESC 1091 13:42:28 3:07:28 2:51:50 9.0
10 Laser 137930 Andrew Thomson   ESC 1091   DNF   13.0
10 Laser 17857 Mitch Herbert   ESC 1091   DNF   13.0
10 Laser 176818 P M Benett   ESC 1091   DNF   13.0

R1 - LaserRad Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1035
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Radial 193786 Bruce Ramsay   ESC 1135 13:38:37 3:03:37 2:41:47 1.0
2 Laser Radial 125403 Cath Mant   ESC 1135 13:42:51 3:07:51 2:45:30 2.0
3 Laser Radial 61740 Wendy Reynand   ESSC/ESC 1135 13:43:28 3:08:28 2:46:03 3.0
4 Laser Radial 182235 Hugh Garety   ESC 1135 14:00:54 3:25:54 3:01:25 4.0
5 Laser Radial 61715 Alex Woodhall   LSC 1135   DNF   6.0

R1 - RS 200 Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1040
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 RS 200 1047 Jemima Lawson Anne Lawson ESC 1047 12:14:22 1:34:22 1:30:08 1.0
2 RS 200 1371 Hugh Watson Sam Watson ESC 1047 12:14:43 1:34:43 1:30:28 2.0
3 RS 200 1423 Mark Riddington Claire Power ESSC 1047 12:16:06 1:36:06 1:31:47 3.0
4 RS 200 1199 Mark Stubbings Miranda Stubbings ESC 1047 12:22:15 1:42:15 1:37:40 4.0
5 RS 200 427 James Babcock   ESC 1047 12:33:36 1:53:36 1:48:30 5.0

R1 - Mhcap Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1040
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 9 1634 Tom Tredray   ESC 1040 12:15:37 1:35:37 1:31:56 1.0
2 2000 2355 Matt Sargent Gwen Sargent ESC 1100 12:22:00 1:42:00 1:32:44 2.0
3 DEVOTI D-ZERO 176 Adrian Brunton   MRSC 1040 12:21:34 1:41:34 1:37:40 3.0
4 2000 21431 Jonathan Townsend Barbara Langford ESC 1100 12:27:42 1:47:42 1:37:55 4.0
5 Streaker 1562 Roger Pratt   ESSC 1138 12:31:53 1:51:53 1:38:19 5.0
6 RS AERO 7 1213 Travers Rudd   TISC 1065 12:26:00 1:46:00 1:39:32 6.0
7 RS Vision 1319 Daniel Godfrey Jerome Godfrey ESC 1134 12:33:32 1:53:32 1:40:07 7.0
8 Wayfarer 9170 Tom Porter Richard Pickersgill ESC 1112 12:35:38 1:55:38 1:43:59 8.0
9 Laser Stratos 1043 Jonathan Holland Tim Pitman ESC 1092 12:36:20 1:56:20 1:46:32 9.0
10 Streaker 1652 Jan Garety   ESC 1138 12:42:29 2:02:29 1:47:38 10.0
11 Wayfarer 10506 W Morrison Simon Langford ESC 1112 12:36:04 1:56:04 1:53:22 11.0
12 TOPPER XENON 6438 Iain Cosens Stan Laurent ESC 1079 12:54:21 2:14:21 2:04:31 12.0
13 LASER BAHIA 1657 Sue Cosens Debs OEC ESC 1079 13:09:18 2:29:18 2:18:22 13.0

R1 - Feva Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1045
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 RS FEVA XL 5244 Nina Radford Connie Radford LSC 1233 12:52:51 2:07:51 1:43:41 1.0
2 RS FEVA XL 203 Julia Martin Alex Cosens ESC 1233 12:56:20 2:11:20 1:46:31 2.0
3 RS FEVA XL 3360 Sam Thomson Ben Thomson ESC 1233 12:56:35 2:11:35 1:46:43 3.0
4 RS FEVA XL 1133 Robert Fry Michael Faulkner ESSC 1233 13:03:38 2:18:38 1:52:26 4.0
5 RS FEVA XL 1373 Georgie Cosens Maddie OEC ESC 1233 13:25:27 2:40:27 2:10:08 5.0

R1 - Opi Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 1050
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Optimist 6356 Henry Chandler   ESC 1665 12:15:24 1:25:24 0:51:17 1.0
2 Optimist 6180 Megan Farrer   ESC 1665 12:23:04 1:33:04 0:55:54 2.0
3 Optimist 6038 Oscar Pitman   ESC 1665 12:31:33 1:41:33 1:00:59 3.0
4 Optimist 4819 Ned Chapman   ESC 1665 12:37:29 1:47:29 1:04:33 4.0
5 Optimist Swallow Alma Laurent   ESC 1665   DNF   6.0

R1 - Scow Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 1050
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Scow 509 Louise FitzRoy-Stone   ESC 1458 12:10:21 1:20:21 0:55:07 1.0
2 Scow 17 Pippa White   ESC 1458 12:14:27 1:24:27 0:57:55 2.0
3 Scow 626 Margaret Jay   ESC 1458 12:15:07 1:25:07 0:58:23 3.0
4 Scow 430 Valerie Davis   ESC 1458   DNF   5.0

R1 - Shcap Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 1050
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Pico 7674 Amy Durham   ESC 1330 12:05:02 1:15:02 0:56:25 1.0
2 Mirror 14887 Matty Groom   ESC 1385 12:08:50 1:18:50 0:56:55 2.0
3 GULL 1837 Sophie Pitman Lucy Pitman ESC 1363 12:07:37 1:17:37 0:56:57 3.0
4 RS TERA PRO Eric Henry Green   LSC 1351 12:32:17 1:42:17 1:15:43 4.0
5 Laser Pico Purple Esme Greatorex Toby Greatorex ESC 1330   DNF   6.0



Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com